Czy warto skorzystać z ubezpieczenia kredytu?

Ubezpieczenie kredytu to jedna z form zabezpieczenia pożyczonej gotówki. Dzięki niemu nie będziemy musieli się martwić, że zostawimy bliskich z długiem. Nasza pożyczka na wypadek naszej niezdolności do pracy zostanie spłacona z pieniędzy przeznaczonych na ubezpieczenie. Kto może się o nie ubiegać?
Dlaczego warto skorzystać z ubezpieczenia kredytu?

Ubezpieczenie kredytu – na czym polega?

Ubezpieczenie kredytu to jedna z możliwości zabezpieczenia naszej gotówki. Polega ona na tym, że w razie niespodziewanego zdarzenia, pożyczkodawca wypłaci nam pieniądze. Sytuacje, od jakich możemy ubezpieczyć swój kredyt, to przede wszystkim utrata pracy czy zdrowia. Brak możliwości zarabiania pieniędzy wiąże się z ich brakiem na koncie czy w portfelu. Istotne jest zatem regularnie gromadzenie dodatkowych środków np. na osobnym rachunku, aby móc je wykorzystać w awaryjnych sytuacjach. Pieniądze odłożone na czarną godzinę noszą nazwę “poduszka finansowa”.

Należy pamiętać, że to, ile zostanie nam wypłacone w ramach ubezpieczenia, zależy od kwoty, jaką przeznaczyliśmy na ten cel. Prościej mówiąc, im droższy pakiet ubezpieczenia kupimy, tym większa kwota zostanie nam wypłacona podczas niespodziewanego zdarzenia.

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Pamiętajmy, że kredytodawca nie może nam niczego narzucić. Tyczy się to też ubezpieczenia kredytu. Jest ono dobrowolne, jednak dzięki swojej atrakcyjności i temu, że sięgając po nie możemy zabezpieczyć naszą rodzinę przed problemami, często jest wybierane. Pieniądze na ubezpieczenie mogą być od nas pobierane każdego miesiąca. Kwota ta doliczona jest wtedy do raty naszej pożyczki. Możemy też z góry pokryć koszt ubezpieczenia za cały okres kredytowania. Decyzję musimy podjąć konsultując się z naszym kredytodawcą.

Ubezpieczenie kredytu sprawia, że nawet w najgorszym przypadku, czyli śmierci, zarówno rodzina, jak i pożyczkodawca nie są obciążeni długiem konsumenta. Zaciągnięta pożyczka zostaje spłacona z zebranych na ubezpieczenie pieniędzy. W ten sposób dbamy o swoich bliskich i zabezpieczamy ich przed zdarzeniami, których nigdy nie jesteśmy pewni.

Istnieją przypadki, w których kredytobiorca może kazać nam ubezpieczyć kredyt. Kiedy ma to miejsce? W przypadku, gdy nasza zdolność kredytowa pozostawia nieco do życzenia, ale mamy stały dochód, z którego z pewnością spłacimy pożyczkę. Jeśli więc instytucja finansowa ma pewne wątpliwości co do naszej osoby, wskaże warunek, dzięki któremu udzieli nam pożyczkę. Może być nim ubezpieczenie, ale także poręczenie kredytu przez osobę trzecią.

Odstąpienie od umowy kredytu – czy jest możliwe?

Każdy konsument jakiegokolwiek rynku powinien wiedzieć, że może odstąpić od podpisanej umowy. Czas, w jakim powinniśmy tego dokonać wynosi 14 dni. Pamiętajmy jednak, aby odstąpienie od umowy zawrzeć na piśmie. Tylko taka forma dokumentu zostanie wzięta pod uwagę.

Prócz odstąpienia np. od pożyczki, istnieje także odstąpienie od ubezpieczenia kredytu. Kiedy możemy zdecydować się na taki zabieg? Jeśli uznamy, że ubezpieczenie nie jest dla nas i nie odczuwamy z posiadania go żadnych korzyści. Procedura złożenia dokumentu wygląda tak samo dla każdego odstąpienia od umowy. Prośba musi zostać zawarta na papierze i skierowana do odpowiedniej instytucji. Jeśli nie mamy pewności, czy dobrze postępujemy, powinniśmy zajrzeć w dokumenty, które otrzymaliśmy podczas składania wniosku o kredyt. Znajdziemy tam wskazówki dotyczące procedury tego działania, a także warunki, jakie musimy spełnić.

Kluczowe są tutaj koszty. Nie każdy wie, że rezygnacja z ubezpieczenia niesie za sobą dodatkowe opłaty. Skąd się one biorą? Instytucja która udziela nam kredytu musi mieć pewność, że nie będzie stratna. Z tego powodu kwotę ubezpieczenia naliczoną za cały okres naszego kredytu rozdziela pomiędzy pozostałe raty pożyczki. W ten sposób płacimy miesięcznie więcej, nie mając już zabezpieczonych finansów. Brak zgody na tego typu działanie ze strony banku skutkuje nałożeniem na nas kary czy obowiązkiem zapłaty kwoty odpowiadającej cenie ubezpieczenia za pozostały czas kredytowania. Warto więc zastanowić się, czy ubezpieczenie kredytu jest nam rzeczywiście potrzebne.

Wcześniejsza spłata pożyczki – zwrot ubezpieczenia?

W internecie istnieje wiele serwisów, które oferują atrakcyjną pożyczkę online. Należy jednak pamiętać, że to banki w głównej mierze oferują ubezpieczenie pożyczonych pieniędzy. Choć okres kredytowania w banku sięga nawet kilku lat, zdarza się, że klienci tych instytucji są w stanie spłacić swój kredyt przed terminem. Powinni oni pamiętać, że wraz z wcześniejszą spłatą pożyczki powinien zostać im wypłacony zwrot pozostałej części ubezpieczenia. Warto domagać się swoich praw.