Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Zdolność kredytowa to finansowe możliwości zaciągnięcia oraz terminowej spłaty np. kredytu czy chwilówki bez wychodzenia z domu. Oceniana jest ona przez pożyczkodawców w momencie rozpatrywania naszego wniosku o dodatkowe pieniądze. Ocenie ryzyka kredytowego podlegają zarówno ci, którzy mają pozytywną historię kredytową, jak i ci, którzy mimo wcześniejszego problemu z płatnościami ponownie złożyli wniosek o pożyczkę.
Jeśli w najbliższym czasie planujemy wziąć kredyt lub pożyczkę, warto wiedzieć, jakie możliwości finansowe posiadamy. Zatem jak sprawdzić zdolność kredytową? Możemy to zrobić korzystając z pomocy bazy Biura Informacji Kredytowej. Pobierając z niej specjalny raport BIK będziemy mieli wgląd w nasze płatności związane z pożyczkami czy kredytami. Zobaczymy, czy nie ciąży na nas cudzy kredyt, a także sprawdzimy, czy nie zarejestrowano opóźnień w spłacie.
Jak pobrać raport z BIK? Wystarczy wejść na stronę internetową instytucji i znaleźć zakładkę dotyczącą dokumentu, następnie wygenerować go. Należy pamiętać, że raport jest płatny. Za jednorazowe pobranie go zapłacimy 39 zł, natomiast roczne zestawienie naszych udanych lub nieudanych płatności finansowych będzie nas kosztowało 99 zł.
Pamiętajmy, że mamy możliwość zakupienia pakietu, w skład którego wchodzi: 12 raportów BIK, Zastrzeganie dokumentów oraz Alert BIK. Alert BIK stanowi ochronę przed wyłudzeniem na nasze dane kredytu lub pożyczki. Gdy tylko ktoś posłuży się naszymi danymi, aby uzyskać dodatkowe pieniądze lub wykupić abonament na telefon, dostaniemy wiadomość SMS. Alert BIK działa przez całą dobę. Posiadając go nie musimy się martwić, że ktoś w momencie naszej niewiedzy zaburzył naszą zdolność kredytową.
Co wpływa na budowanie zdolności kredytowej?
Budowa zdolności kredytowej to długi proces. Warto o nim pomyśleć już teraz, jeśli w przyszłości chcemy sięgnąć po produkt oferowany przez sektor finansowy. Czynnikami, które mają ogromny wpływ na budowanie zdolności kredytowej są:
- wiek;
- wykształcenie;
- stan cywilny;
- miejsce zamieszkania;
- dotychczasowa historia płatności;
- forma zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia;
- waluta, w której otrzymujemy wynagrodzenie;
- wysokość aktualnej pożyczki i okres kredytowania;
- koszty, które ponosimy w związku z prowadzeniem gospodarstwa domowego.
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Sytuacja finansowa, w której się znaleźliśmy, w dużej mierze zależy od nas. Możemy ją zatem zmienić. Jak zwiększyć zdolność kredytową oraz swoje szanse na otrzymanie atrakcyjnej oferty pożyczkowej? Proces poprawy zdolności kredytowej należy rozpocząć od spłacenia wcześniejszych zadłużeń. Gdy już wyjdziemy na prostą, warto zgromadzić w swoim budżecie odrobinę pieniędzy na czarną godzinę.
Sposobem na zaprezentowanie swojej wypłacalności jeszcze przed sięgnięciem po kredyt czy pożyczkę, jest dokonanie zakupów na raty. Spłacając zakup wybranego produktu w częściach pokażemy, że pamiętamy np. o terminach płatności.
Korzystna dla naszej zdolności kredytowej będzie także zmiana formy zatrudnienia. Jeśli pracujemy dorywczo, może to oznaczać, że nie będziemy otrzymywać regularnie wynagrodzenia. Stała umowa gwarantuje regularne zasilanie naszego budżetu. Warto także zastanowić się nad znalezieniem dodatkowej pracy. Dodatkowe źródło dochodu zostanie wzięte pod uwagę podczas rozpatrzenia naszego wniosku o pożyczkę.
Co może być dodatkowym źródłem dochodu?
Dodatkowym źródłem dochodu dla osób młodych będzie stypendium. Jest ono przyznawane przez wyznaczony z góry okres i w wyznaczonej kwocie. Kolejnym źródłem dochodu, które możemy dołączyć do np. naszego głównego wynagrodzenia, są alimenty. Jeśli je otrzymujemy, warto o tym wspomnieć pożyczkodawcy.
Pamiętajmy, że kontrakt to także forma zatrudnienia. Pożyczkodawcy uznają go jako dochód. Nie bójmy się więc złożyć wniosek o pożyczkę w momencie, gdy jesteśmy na niego zatrudnieni.