Podatek od pożyczki – kto musi go zapłacić?

Zastanawiasz się kto płaci podatek od pożyczki? Obowiązek ten przypada osobom sięgającym po pożyczkę prywatną powyżej 9 637 zł. Jeśli pożyczymy taką lub większą kwotę od małżonka czy teściów, nie zapłacimy PCC. Musimy jednak złożyć deklarację podatkową do odpowiedniego urzędu. Jak zrobić to online?
Pożyczkobiorca jest zwolniony od odprowadzenia podatku od pożyczki.

Kto płaci podatek PCC od pożyczki?

Gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki, nie zawsze możemy sięgnąć po kredyt. Z pomocą przychodzą nam pożyczki pozabankowe takie jak np. pożyczki na raty. Istotne jest to, że sięgając po nie nie musimy ponosić wielu opłat, a także płacić podatku. Zupełnie inaczej sprawa wygląda z pożyczkami prywatnymi. Kto płaci podatek od pożyczki?

Zapłacą go ci, którzy zdecydują się na pożyczkę od osoby prywatnej, a także podpiszą umowę sprzedaży np. samochodu, zamiany, darowizny czy umowę o zniesienie współwłasności. Podatek od pożyczki wynosi 2 proc. podstawy, czyli kwoty, którą pożyczyliśmy. Obowiązek zapłaty podatku mają wszyscy ci, którzy pożyczyli więcej niż 9 637 zł.

Podatek od pożyczki w rodzinie – kto jest z niego zwolniony?

Istnieje sytuacja, która zwalnia nas z opłaty podatku od pożyczki. To bycie członkiem rodziny pożyczkodawcy lub pożyczkobiorcy, czyli należenie do tzw. pierwszej grupy podatkowej. Osobami, które znajdują się w tej grupie, są:

 • małżonkowie;
 • zstępni (dzieci małżonków);
 • wstępni (rodzice, dziadkowie i pradziadkowie małżonków);
 • pasierb;
 • ojczym;
 • zięć;
 • synowa;
 • rodzeństwo;
 • macocha;
 • teściowie.

Należy pamiętać, że pożyczka udzielona między powyższymi osobami nie może przekroczyć kwoty 9 637 zł na jedną osobę. Okres kredytowania nie może być dłuższy niż 5 lat.

Kiedy zapłacimy podatek od pożyczki od osoby prywatnej

Gdy w naszej skrzynce pojawił się monit, powinniśmy niezwłocznie spłacić powstałe zadłużenie. Nie zawsze możemy w tym celu pożyczyć gotówkę od bliskich. Boimy się komentarzy z ich strony dotyczących nieumiejętności zapewnienia dobrego bytu bliskim. Nie zawsze nasza zdolność kredytowa jest na tyle wysoka, aby sięgnąć po pożyczkę bez zabezpieczania jej np. hipoteką. W takich sytuacjach sprawdzi się pożyczka prywatna.

Oferty jej dotyczące możemy znaleźć online. Pamiętajmy tylko, aby uważać na oszustów i wybierać sprawdzone źródła finansowania polecane przez innych użytkowników. Istotne będzie także zawarcie umowy pożyczki, aby łatwiej dochodzić ewentualnych roszczeń.

Pożyczając od znajomych musimy pamiętać, że pożyczka nie może przekroczyć jednorazowo 5 000 zł. Jeśli pożyczamy od kilku osób w okresie 3 lat możemy pożyczyć łącznie 25 000 zł. Jeśli przekroczymy wyznaczoną kwotę pożyczki, zapłacimy podatek.

Jak złożyć deklarację podatkową online?

Zgłoszenie otrzymania pożyczki prywatnej na kwotę powyżej 9 637 zł jest obowiązkiem. Nie muszą tego jednak robić osoby należące do wspomnianej wcześniej pierwszej grupy podatkowej. Aby złożyć deklarację podatkową należy udać się do urzędu skarbowego. Fakt trzymania pożyczki możemy także zgłosić za pośrednictwem internetu.

W tym celu należy wejść na stronę internetową www.e-deklaracje.gov.pl i wykonać polecenia dotyczące złożenia PCC3. Nie zapominajmy, że przesłanie PCC3 wymaga podania najważniejszych danych dotyczących naszej pożyczki. Są nimi:

 • NIP lub PESEL;
 • pierwsze imię i nazwisko;
 • data urodzenia;
 • kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszym niż rok, w którym są składane deklaracje.

Nieopłacony podatek PCC – konsekwencje

Jeśli nie zapłacimy podatku od czynności cywilnoprawnych, mogą nas spotkać konsekwencje. Będzie to przede wszystkim wyższa kwota podatku, którą przyjdzie nam zapłacić w późniejszym terminie. Zamiast ustawowych 2 proc. od otrzymanej kwoty pożyczki zapłacimy 20 proc. To spora różnica, dlatego warto wysokość podatku pcc wyliczyć samodzielnie i go szybko zapłacić.