Okres kredytowania – co to jest?
Czym jest okres kredytowania?
Okres kredytowania to czas od wzięcia pożyczki do jej całkowitej spłaty. Jest to bardzo ważny parametr, od którego zależy rodzaj wziętego przez nas kredytu. Warto jest go dopasować do naszych finansowych możliwości, aby spłata np. pożyczki na raty przebiegła sprawnie, a my, byśmy nie wpadli w spiralę zadłużenia.
Kiedy wybrać krótki okres kredytowania?
Krótki okres kredytowania jest cechą chwilówek, które możemy zdobyć w instytucjach finansowych działających online. Czas, na który możemy wziąć pożyczkę, wynosi maksymalnie 62 dni, przy czym zwykle chwilówki udzielane są na miesiąc. Krótki okres kredytowania sprawdzi się tam, gdzie potrzebujemy pożyczyć niewiele i wiemy, że za w krótkim czasie będziemy w stanie wszystko zwrócić pożyczkodawcy.
Ważne – całkowity koszt kredytu wraz z odsetkami będzie niższy, niż w przypadku pożyczek z długim okresem pożyczkowym.
Jeśli wybierzemy krótki okres kredytowania, w razie niepowodzenia ze spłatą pożyczki, swobodnie możemy go wydłużyć. Dzięki temu na naszym koncie nie zostanie odnotowane zadłużenie, a my nie trafimy do rejestru dłużników. Pamiętajmy jednak o tym, że nie każdy będzie w stanie w tak krótkim czasie zebrać potrzebne na spłatę pożyczki pieniądze.
Długi okres kredytowania – dla kogo?
Pożyczka z długim okresem kredytowania to pożyczka ratalna. Sprawdzi się ona u tych osób, które np. przez złą historię kredytową lub zbyt niską zdolność finansową nie dostaną kredytu w banku. W ofercie pożyczek ratalnych znajdziemy wysokie kwoty sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Pamiętajmy, że długi termin spłaty pozwala regularnie odkładać pieniądze na spłatę kredytu. Dzięki ustaleniu stałych rat, możemy ustawić automatyczne przelewy na daną kwotę z naszego rachunku bankowego. Sprawi to, że nie umknie nam żadna płatność. Choć długi okres kredytowania zmniejsza wysokość raty, sprawia, że dłużej jesteśmy w posiadaniu pożyczki.
Co istotne, w przypadku bardzo długiego czasu na spłacenie długu, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem kredytu. Powód – w przypadku problemów finansowych w ramach polisy ubezpieczeniowej otrzymamy pomoc w spłacie rat.
Przedłużenie terminu spłaty pożyczki a refinansowanie kredytu
Okres kredytowania naszej pożyczki możemy wydłużyć. Wystarczy w tym celu zgłosić swoją niemożność uregulowania płatności w terminie naszemu pożyczkodawcy. Pomoże on nam dopasować nowy termin spłaty pożyczki do naszych aktualnych możliwości.
Kolejną metodą jest tzw. refinansowanie kredytu. To usługa polegająca na wzięciu nowej pożyczki w firmie, która współpracuje z naszym pożyczkodawcą. Nowy kredyt ma posłużyć spłacie obecnego. Dzięki korzystniejszym ratom będzie się go sprawniej spłacało. Pamiętajmy jednak, że nie każda firma oferuje dodatkowe rozwiązania mające nam pomóc w trudnej sytuacji. Warto więc od razu zastanowić się nad wyborem odpowiedniego okresu kredytowania.