Co to jest refinansowanie pożyczki?

Refinansowanie pożyczki to możliwość wzięcia kolejnej u nowego pożyczkodawcy, który współpracuje z naszym wierzycielem. Nowa pożyczka oferowana jest na warunkach, które odpowiadają naszej aktualnej sytuacji finansowej. Czy refinansowanie kredytu dostępne jest również w bankach?
Refinansowanie pożyczki jest skierowane do osób, które spóźniają się ze spłatą.

Kto oferuje refinansowanie pożyczki?

Refinansowanie pożyczki to oferta dla osób zadłużonych, które nie potrafią poradzić sobie z terminową płatnością. Usługa polega na przekazaniu naszego długu innemu wierzycielowi, który współpracuje z naszym pożyczkodawcą. Ten zaoferuje nam inne warunki spłaty zadłużenia, które są dla nas korzystniejsze.

Pamiętajmy, że nie każda firma pożyczkowa oferująca np. pożyczki na raty czy bank dają możliwość refinansowania pożyczki. O dostępność usługi należy zapytać swojego pożyczkodawcę. Wtedy oceni on nasze finansowe możliwości i podejmie decyzję.

Pożyczka refinansująca – cechy

Zanim zdecydujemy się na refinansowanie naszego zadłużenia, powinniśmy wiedzieć, co cechuje pożyczkę refinansującą. Są to:

  • dodatkowe opłaty – wnioskowanie o taką pożyczkę wiąże się z obowiązkiem poniesienia np. wysokiej prowizji, która została określona w podpisanych przez nas dokumentach;
  • wysokość pożyczki – pożyczka refinansująca wynosi dokładnie tyle samo, ile pożyczka, którą zamierzamy spłacić z pożyczonych pieniędzy;
  • sposób przelania pieniędzy z pożyczki – gotówka z pożyczki refinansującej trafia z konta pożyczkodawcy od razu na konto wierzyciela, by uregulować dług.

Wady i zalety refinansowania pożyczki

Refinansowanie pożyczki, jak każda usługa oferowana przez instytucje finansowe, posiada wady i zalety. Dobrze jest się z nimi zapoznać jeszcze przed ostatecznym wyborem produktu. Do zalet należy zaliczyć to, że:

  • nie trafiamy do rejestru dłużników;
  • zyskujemy czas potrzebny na zgromadzenie pieniędzy na spłatę pożyczki;
  • nie stajemy się odbiorcą monitów;
  • wraz z zawarciem nowej umowy dostajemy korzystniejszy okres kredytowania;

Refinansowanie pożyczki ma jednak poważną wadę. W wyniku podpisania kolejnej umowy stajemy się właścicielami pożyczki, którą w przyszłości należy spłacić.

Refinansowanie kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Refinansowanie nie musi dotyczyć wyłącznie pożyczki. Niektóre banki oferują możliwość refinansowania kredytu hipotecznego. Procedura refinansowania kredytu wygląda podobnie do refinansowania produktu pozabankowego. Bank jednak kieruje się w swoich działaniach inną polityką, dlatego będziemy musieli dopełnić więcej formalności.

Aby nie musieć martwić się o swoją wypłacalność warto jest skorzystać z ubezpieczenia kredytu. Gwarantuje ono, że nasi bliscy nie zostaną obarczeni długiem, jeśli staniemy się niewypłacalni.