Co to jest monit?

Monit to przedsądowe wezwanie do zapłaty, które ma na celu ponaglić nas do powstałego na naszym koncie zadłużenia. Monit kosztuje. Opłata za wysłanie monitu zależy od jego formy. Wyróżnia się rodzaje monitów: listowy, telefoniczny lub e-mailowy. Jeśli zignorujemy wezwanie do zapłaty, wobec nas zostanie wszczęta windykacja należności.
Monit jest wezwaniem do zapłaty

Monit – co to?

Monitem nazywamy przedsądowe wezwanie do zapłaty, którego celem jest ponaglenie nas do spłaty powstałego na naszym koncie zadłużenia. Może być ono wynikiem niespłaconej na czas raty kredytu bankowego czy raty pożyczki ratalnej oferowanej przez instytucje pozabankowe.

Bez względu na to, czy do warunków podpisanej umowy pożyczkowej nie dostosowaliśmy się celowo lub też nieświadomie, powinniśmy zrobić wszystko, aby pożyczkobiorca nie wpisał nas do rejestru dłużników. Powinniśmy zatem zareagować na monit i jak najszybciej skontaktować się z pożyczkodawcą, aby spłacić dług.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty – kiedy je otrzymamy?

Jeśli spóźnimy się dzień lub dwa ze spłatą naszej pożyczki, nie dostaniemy od razu monitu. Przedsądowe wezwanie do zapłaty otrzymamy wtedy, gdy ze spłatą należności zwlekamy
przynajmniej 7 dni. Niektórzy pożyczkodawcy wydłużają ten czas. Pamiętajmy jednak, że wezwanie do zapłaty będzie dotyczyło całego okresu, w jakim zwlekamy z płatnością.

Jeśli zignorujemy pierwszy monit, otrzymamy kolejny. Nie warto więc odkładać regulacji długu na później. Każdy monit niesie za sobą dodatkową opłatę. Jeśli nie stać nas na spłatę kredytu czy pożyczki, bo np. wybraliśmy nieodpowiedni okres kredytowania, tym bardziej będzie nam trudno spłacić zarówno pożyczkę, jak i dług powstały w wyniku otrzymania licznych wezwań do zapłaty.

Opłata za monit – ile wynosi opłata za wysłanie monitu?

Sięgając po pożyczkę musimy być świadomi jej całkowitego kosztu, który wskazuje nam RRSO. Musimy mieć także na uwadze opłatę za monit. Nawet jeśli jesteśmy pewni, że biorąc pożyczkę spłacimy ją na czas i opłata za wysłanie monitu nie będzie nas dotyczyła, warto wiedzieć o dodatkowych kosztach związanych np. z ubezpieczeniem dodatkowej gotówki czy wezwaniem do zapłaty.

Za każdy rodzaj monitu zapłacimy inną kwotę:

  • forma elektroniczna przypomnienia kosztuje od 2 do 5 zł;
  • przypomnienie telefoniczne może kosztować od 10 do 50 zł;
  • list polecony to koszt od 20 do 40 zł.

Jakie rodzaje monitów wyróżniamy?

Pożyczkodawcy ponaglają swoich klientów do spłaty zadłużenia za pomocą monitów. Mogą one przybierać różne formy, przy okazji różnią się też ceną. Osoby zalegające z płatnościami mogą otrzymać monit w formie:

    listowej – jest to list polecony, który odebrać może wyłącznie dłużnik. Adres do wysyłki monitu pocztą pożyczkodawca otrzymuje ze złożonego wcześniej wniosku o pożyczkę;
  • SMS – wiadomość SMS ma na celu poinformowanie o zadłużeniu w danej firmie i jego wysokości.
  • rozmowy telefonicznej – pożyczkodawca dzwoni do dłużnika i informuje o powstałym na koncie zadłużeniu. Wierzyciel posługuje się numerem kontaktowym podanym w dokumentach pożyczkowych;
  • wiadomości e-mail – wiadomość internetowa również zawiera informacje dotyczące wysokości zadłużenia i zachęca do jego regulacji.

Wezwanie do zapłaty a windykacja należności

Jeśli zignorujemy wezwanie do zapłaty, nasza zdolność kredytowa pozwalająca otrzymać kolejny kredyt lub pożyczkę pogorszy się. Co więcej, naszą sprawą zajmie się windykator. To osoba uprawniona do tego, aby w imieniu naszego wierzyciela przekonać nas do spłaty zaległości. Windykator może próbować nas przekonać do spłaty długu, jednak nie może wtargnąć do naszego domu czy mieszkania i przejąć nasz majątek.

Jeśli windykacja należności nie przyniesie oczekiwanych efektów, naszą sprawą będzie musiał zająć się komornik. Będzie on działał z polecenia sądu, może więc przejąć nasz majątek i zlicytować go po to, aby otrzymać pieniądze potrzebne do regulacji długu. Konsekwencje postępowania komorniczego mogą być nieprzyjemne, warto więc wraz z otrzymaniem pierwszego monitu zgłosić się do swojego pożyczkodawcy.