Porady pożyczkowe

5 sposobów na budowanie pozytywnej historii kredytowej

Maj 21 2019

Istnieje wiele sposobów na budowanie pozytywnej historii kredytowej. Postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać najważniejsze z nich. Co wpływa na pozytywną historię kredytową? Istotne znaczenie ma tutaj przede wszystkim spłacanie rat w terminie. Banki i firmy pożyczkowe sprawdzają wnioskodawców w BIK – u, dlatego też w budowaniu pozytywnej historii kredytowej może pomóc karta kredytowa lub debet na koncie. Co jeszcze wpływa na historię kredytową?


Ile wynoszą odsetki ustawowe?

Kwi 12 2019

Wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w spłacie jest równa 7 proc. w skali roku. Pamiętajmy, że mamy możliwość umorzenia odsetek. W tym celu należy sporządzić specjalne podanie skierowane do naszego wierzyciela.


Co to jest KRD i jak sprawdzić siebie?

Lut 13 2019

Jak sprawdzić siebie w KRD? Każdy konsument ma możliwość sprawdzenia swoich danych w bazie dłużników. Aby tego dokonać, należy przejść przez kilka prostych etapów. W pierwszej kolejności trzeba założyć konto na stronie internetowej KRD. Sprawdzenie siebie w bazie wiąże się z pobraniem Raportu o Sobie. Jak wyglądają poszczególne kroki przybliżające konsumenta do sprawdzenia swojej obecności w rejestrze?


Co może zabrać komornik?

Sty 30 2019

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, który działa przy sądzie rejonowym. Może on zabrać dłużnikowi ruchomości oraz nieruchomości, które należą do jego majątku. Komornik sądowy ma prawo do zajęcia m.in.: wynagrodzenia czy rachunku bankowego. Co jeszcze może zabrać komornik?


Co to jest refinansowanie pożyczki?

Sty 16 2019

Refinansowaniem pożyczki nazywamy możliwość wzięcia kolejnej u nowego pożyczkodawcy. Nowa pożyczka oferowana jest na lepszych warunkach. Czy refinansowanie kredytu hipotecznego wygląda podobnie?


Podatek od pożyczki – kto musi go zapłacić?

Gru 19 2018

Kto płaci podatek od pożyczki? Osoby, które pożyczą więcej niż 9 637 zł. Nie zapłacimy PCC, jeśli sięgniemy po pożyczkę od rodziny. Nie zapominajmy jednak o złożeniu deklaracji podatkowej w odpowiednim urzędzie.


Co to jest monit?

Gru 05 2018

Co to jest monit? To przedsądowe wezwanie do zapłaty, którego celem jest ponaglenie nas do spłaty powstałego na naszym koncie zadłużenia. Wyróżnia się trzy rodzaje monitów: listowy, e-mailowy i telefoniczny. Opłata za wysłanie monitu różni waha się od 2 do 50 zł w zależności od jego formy.